Претрага
Претрага

IPARD – Kako da se konkuriše, korak po korak

U 2016. godini poljoprivrednici mogu da očekuju prvi poziv za korišćenje evropskih IPARD fondova za poljoprivredu. Ove godine se očekuje akreditacija, a zatim i prvi...

ipard logo zastava
Galenika

U 2016. godini poljoprivrednici mogu da očekuju prvi poziv za korišćenje

ipard logo zastava

evropskih IPARD fondova za poljoprivredu.

Ove godine se očekuje akreditacija, a zatim i prvi poziv za poljoprivredna gazdinstva i firme. Do 2020. godine iz IPARD programa poljoprivredne firme i gazdinstva  mogu da računaju na bespovratnih ukupno 175 miliona evra.   

Poljoprivrednik mora na svom bankovnom računu da ima pun iznos novca potrebnog za realizaciju planirane investicije.i onda  konkuriše na objavljeni konkurs IPARD agencije. U ovoj fazi, potrebno je da dostavi svu potrebnu dokumentaciju koju agencija traži, da bi ušao u proces odobravanja projekta. U zavisnosti od vrste investicije za čije finansiranje traži sredstva, poljoprivrednik treba da pruži dokaz o pravu svojine ili zakupa nad zemljom, ali i biznis plan u slučaju izgradnje ili rekonstrukcije objekta. Biznis plan se predaje za investicije koje premašuju iznos od 50.000 evra, dok je za ostale investicije potreban pojednostavljen biznis plan.

Nakon toga, poljoprivrednik ulazi u proces odobravanja projekta. Veoma važno je napomenuti da investicija ne sme biti započeta pre nego što je projekat odobren.

Realizacija investicije počinje nakon odobrenja projekta. Realizacija ima minimalan rok trajanja, a to je pet godina. U toku tih pet godina poljoprivrednik nema pravo da otuđi investiciju (promeni namenu, proda mašine ili objekat), jer je u suprotnom dužan da vrati sva sredstva. Isplata bespovratnih sredstava se vrši jednokratno ili fazno u slučaju kompleksnijeg projekta. Korisnik, u ovom slučaju poljoprivredna firma ili gazdinstvo, daje dokaze o uplati, podnosi sve račune, čime dokazuje obavljenu transakciju, nakon čega se vrši refundacija utrošenog novca u iznosu od 50 % (ili u pojedinim slučajevima 55 i 60 %) od vrednosti ukupne investicije. Poljoprivredne firme i gazdinstva koje su zainteresovane za IPARD sredstva trebaju da podnesu biznis plan, prateća dokumenta (koja se razlikuju od slučaja do slučaja) i da popune prijavnu formu.

Poziv za prijavu će biti objavljen na nacionalnim medijima I tada  će uslediti obaveštenja  o periodu trajanja konkursa, krajnjem roku prijave kao i mestu podnošenja zahteva.  

Pripremila: Zvezdana Jovanović

psss.rs

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno