U uzorak je trenutno uključeno 500 poljoprivrednih gazdinstava. Na ovim gazdinstvima se prikupljaju podaci i evidentiraju poslovne promene u skladu sa FADN metodologijom.
Sistemom računovodstvenih podataka na poljoprivrednim gazdinstvima u Republici Srbiji (FADN) rukovodi MPZŽS, koje je odgovorno za:
- komunikaciju sa Evropskom komisijom o svim pitanjima vezanim za FADN,
- primenu uredaba, direktiva i odluka Evropske unije koje se odnose na FADN,
- sve poslove na obezbeđenju kvalitetnih podataka za FADN:
- izbor poljoprivrednih gazdinstava za FADN uzorak,
- izrada metodologije,
- prikupljanje podataka,
- provera FADN podataka s poljoprivrednih gazdinstava;
- motivaciju nosilaca i rukovodilaca poljoprivrednih gazdinstava,
- analizu i objavljivanje rezultata.
Budućnost FADN-a u Srbiji:
U budućem sprovođenju FADN sistema u Srbiji u prvom planu će biti porodična poljoprivredna gazdinstva, a zadatak Ministarstva je da svim učesnicima ukaže na značaj FADN kao i na to da povratne informacije koje dobiju poljoprivredna gazdinstva mogu da pomognu da poboljšaju poslovanje, uprkos tome što od učešća u sistemu neće imati direktnu finansijsku korist.
Prvi rezultati Popisa poljoprivrede sprovedenog tokom 2012. godine u Srbiji pokazuju da porodična poljoprivredna gazdinstva čine 99,6% od ukupnog broja poljoprivrednih gazdinstava u Republici Srbiji, a izraženo u brojevima to je 628 666 porodična, dok jebroj gazdinstava pravnih lica i preduzetnika 2687. Jedna od najznačajnijih karakteristika FADN sistema u Republici Srbiji je što uvažava i kreira propise koji uređuju oblast korišćenja podataka. Procena MPZŽS da će konačni FADN uzorak u Srbiji brojati od 1500 do 2000 poljoprivrednih gazdinstava.
Kompletan tekst je preuzet sa zvaničnog sajta FADN Srbija
Izvor: www.fadn.rs
Bojan Mijatović, dipl. inž.