Претрага
Претрага

„UrBAŠTAnizacija“, radionice o konceptu urbanih bašta

UrBAŠTAnizacija za najmlađe o proizvodnji biljne hrane u gradovima kroz koncept urbanog baštovanstva. Urbano baštovanstvo je koncept koji podrazumeva formiranje specifičnih zelenih površina u gradovima...

Galenika

UrBAŠTAnizacija za najmlađe o proizvodnji biljne hrane u gradovima kroz koncept urbanog baštovanstva.

Urbano baštovanstvo je koncept koji podrazumeva formiranje specifičnih zelenih površina u gradovima na kojima je moguće uzgajanje biljaka za ishranu. To su male proizvodne površine na kojima oni koji nemaju svoja dvorišta mogu da proizvedu povrtarske, začinske ili voćne biljne vrste.

U našim gradovima, nažalost, urbanih bašta je vrlo malo. Poznato je da stanovnici svetskih metropola prave urbane bašte gde god mogu, pa i na terasama, krovovima ili pored zgrada. U tim gradovima moguće je dobiti parcelu, najčešće deo nekorišćenih površina, za uzgoj biljaka za sopstvene potrebe. Najpoznatija u svetu je gradska bašta Bruklin grandž (Brooklin Grange) u Njujorku, svojevrsna organska bašta organizovana na oko šest hektara na krovu brodogradilišta.

UrBAŠTAnizacija za najmlađe

Budućnost pripada mladima i upravo njima treba pokazati kako da organizuju proizvodnju organske hrane u gradovima kroz koncept urbanog baštovanstva.

Projekat UrBAŠTAnizacija je realizovan početkom novembra u Novom Sadu u Sokolsko-kulturnom centru „Sokolski dom“ sa ciljem edukacije budućih generacija koji su nosioci promena koje će životnu sredinu učiniti boljom i zdravijom za život, a podržao ga je Grad Novi Sad.

U centru su bili najmlađi sugrađani, deca od 5 do 13 godina.

Za njih je organizovana radionica na kojoj se govorilo o mogućnostima proizvodnje organske, bezbedne hrane u gradovima kroz koncept urbanog baštovanstva. Pored toga, radionica je obuhvatila i praktičnu, interaktivnu obuku o sadnji, gajenju, nezi i korišćenju biljnog materijala, na kojoj su deca učestvovala u kreiranju zajedničke vertikalne bašte i u ozelenjavanju segmenta dvorišta Sokolskog Doma.

urbastanizacija NS 1

O biljkama, njihovoj građi, osnovnim funkcijama i potrebnim komponentama za normalan rast i razvoj sa decom se u okviru radionice družila master profesor biologije Jovana Mihajlović.

Autor projekta UrBAŠTAnizacija master inženjer pejzažne arhitekture i doktorant na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, Radenka Kolarov održala je predavanje na temu koncepta urbanog baštovanstva i direktne primene ovog koncepta u uslovima gradske sredine. Pokrivena je i tema održavanja biljaka, metoda kompostiranja, a govorilo se i o odabiru sortimenta pogodnog za uzgoj u urbanim uslovima.

Praktičan deo koji je razveselio decu odnosio se na vertikalno ozelenjavanje po principima urbanog baštovanstva. Prikazano je kako da na pravilan način postave supstrat i obave sadnju odabranih lekovitih, aromatičnih i začinskih biljaka, kao što su ruzmarin, origano, lavanda, menta i druge. Nakon toga u dvorištu Sokolskog doma usledila je i grupna sadnja vrste jarebika. Svako dete posejalo je seme začinske biljke po sopstvenom izboru i posudu ponelo kući kao uspomenu sa događaja.

Maksim Dugonjić učenik šestog razreda kaže da mu je bilo lepo i da će doći ponovo na sledeću radionicu. Zanimljivo je, dodaje, što pravljenje vertikalnih bašti nije složeno. Njegovom drugu Davidu Šiljku ostaće u sećanju sa kakvom lakoćom se mogu uzgajati biljke u urbanim sredima, pa će pokušati sam da napravi nešto slično.

urbastanizacija vertikalne baste

Entuzijazam učesnika radionice tokom sadnje biljaka ostavilo je poseban utisak na Radenku Kolarov.

„Očigledna radost dece tokom sadnje aromatičnih, začinskih i lekovitih biljaka je ono što je na mene ostavilo trajni utisak i stvorilo još veću želju da nastavim sa, kako praktičnim obučavanjem, tako i kreiranjem novih akcija ozeljenjavanja“, zadovoljna je doktorantkinja.

Za profesoricu Mihajlović ovakvi projekti i radionice su od vitalnog značaja za podizanje ekološke svesti kod dece.

„Smatram da se u današnjim planovima i programima u školama ne obraća dovoljna pažnja na praktičan rad koji je uz teoriju najbolji oblik učenja i da upravo takav pristup nedostaje deci. Ponosna sam na učenike odeljenja kojima sam predavala i na to kako su pristupili ovom izazovu. Energični i nasmejani daju nam nadu“, optimista je profesorica.

Srđan Stanković iz Sokolskog doma je najavio slične aktivnosti.

„Ovaj projekat planiramo i za sledeću godinu, nadamo se već od proleća, a takođe su u razmatranju i neke nove ideje sa fokusom na promovisanju zaštite životne sredine i važnosti ekologije. Čeka nas dosta toga. Uspešan početak samo je razlog više da se trudimo da pružimo mališanima, ali i starijim sugrađanima još ovakvih aktivnosti, edukativnih sadržaja i zajedničkih poduhvata“, kaže Stanković.

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno