OECD saopštava da će ove godine biti proizvedena rekordna količina od 2,5 milijardi tona žitarica. To je porast od 0,3% u odnosu na prethodnu godinu, bar
sudeći prema prognozama ogranka Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO).
Međutim, ovaj izveštaj istovremeno upozorava da, iako se proizvodnja hrane u proseku poboljšava, ona zapravo opada u više zemalja koje su ugrožene konfliktima, prirodnim nepogodama ili epidemijom ebole. To znači da 38 zemalja sveta ima manjak ili bar nestabilno snabdevanje hranom, od čega je njih 29 u Africi.
Zapadna Afrika je pogođena smanjenjem useva zbog ebole a zbog porasta nasilja je i u Centralnoafričkoj republici skoro prepolovljena proizvodnja žitarica pa se očekuje hitna pomoć u hrani za ovaj region.
Što se tiče Azije, Sirija će zbog građanskih sukoba zabeležiti pad proizvodnje žitarica i to uglavnom zbog napuštenih poseda, smanjenja radne snage, uništenih stanica za napajanje električnom energijom kao i zbog suše. Isto je i u Iraku.
Veliki broj raseljenih lica iz ovih zemalja je inače na zemlje pružaoce azila pojačao pritisak za pribavljanje još hrane.
Izvor: bif.rs