Izložba proizvoda od maline pod nazivom „Crveno zlato Srbije“ biće održana na Promenadi u Vrnjačkoj Banji.
Cilj ove takmičarske izložbe, koja se održava po drugi put, je promocija i izgradnja srpskog brenda tradicionalnih i inovativnih proizvoda od maline sa dodatom vrednošću i unapređenje prepoznatljivosti domaćih proizvođača i proizvoda. Proizvodi će biti ocenjeni prema kvalitetu i inovativnosti.
Do 4. jula možete se prijaviti za takmičenje
Poziv da prijave svoje proizvode organizatori su uputili: poljoprivrednim gazdinstvima, zadrugama i udruženjima poljoprivrednih proizvođača, firmama, pojednicima i grupama učenika, studenata, nastavnika, istraživača iz poljoprivredno-prehrambenih škola, instituta i fakulteta.
Prijava za učestvovanje na takmičenju traje do 4. jula 2024. godine i vrši se elektronskim putem, preko LINKA.
Prijava podrazumeva dostavljanje proizvođačke specifikacije koja sadrži:
- naziv proizvoda, kao i trgovačko ime, ako ga proizvod ima;
- navođenje postupka proizvodnje;
- podatke o vrsti koji se upotrebljavaju u proizvodnji i preradi;
- osnovne uslove kvaliteta i izveštaj o izvršenom ispitivanju kvaliteta (ukoliko ga proizvod ima);
- podatke iz deklaracije u skladu sa pravilnikom i propisom kojim se uređuje deklarisanje, označavanje i reklamiranje hrane.
Uz prijavu je potrebno dostaviti i fotografiju upakovanog proizvoda.
Komisija za ocenu prozvoda će obaviti selekciju proizvoda koji će ući u dalje takmičenje i biti izloženi na štandovima na promenadi u Vrnjačkoj Banji. Kriterijumi za ocenu proizvoda su senzorne karakteristike, inovativnost proizvoda i pakovanje.
Na izložbi će biti dodeljena priznanja od strane stručne komisije, a proizvodi će biti ocenjivani i od strane potrošača. Pobednicima u pojedinačnim kategorijama i sveukupno biće dodeljene prigodne nagrade.
Organizatori izložbe su: Institut za primenu nauke u poljoprivredi iz Beograda u saradnji sa Poljoprivrednim fakultetom Univerziteta u Beogradu, Poljoprivrednim i Tehnološkim fakultetom Univerziteta u Novom Sadu, Tehnološkim fakultetom u Leskovcu Univerziteta u Nišu, Institutom za voćarstvo u Čačku, Naučnim institutom za prehrambene tehnologije (FINS), Institutom za ekonomiku poljoprivrede, Fakultetom za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji, Poljoprivredno veterinarskom školom u Rekovcu i udruženjima “Prva brazda” i “Novoselac”, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije.
Informacije
Za sve dodatne informacije možete se obratiti Institutu za primenu nauke u poljoprivredi, na imejl mmaslovaric@ipn.bg.ac.rs, sutvic@ipn.bg.ac.rs, scolic@ipn.bg.ac.rs; jivanovic@ipn.bg.ac.rs, ili na telefon 011/2751-622.