Bezbednost je najvažnija. Sačuvajte sebe i druge od povreda tokom radova.
U poljoprivrednim poslovima je važno uraditi radne operacije na vreme. Ponekad, iz različitih razloga, realizacija naših planova kasni. Tada požurimo. Uvek u toku korišćenja traktora budimo pažljivi.
O kojim merama bezbednosti u radu sa traktorom moramo da vodimo računa, podseća nas Željko Lazić dipl. inženjer poljoprivrede, savetodavac Poljoprivredne stručne i savetodavne službe Srbije.
Nepovoljni uslovi u kojima se koristi poljoprivredna mehanizacija uz nedovoljnu stručost i obučnost rukovaoca najčešći su uzroci povreda. Uz to opasna je i rutina kojom se pristupa u izvršenju određenih poslova, nedovoljna pažnja itd.
Broj povređenih lica iz godine u godinu ukazuje na to da upozorenja nikad dosta. Ujedno, ukoliko je povređeni poljoprivrednik i nosilac prihoda u porodici to je vrlo često težak problem za budućnost i egzistenciju porodice, ističe Lazić.
Bezbednost pri radu sa traktorima
Mere bezbednosti, navodi Lazić, su sledeće:
- Pre pokretanja dizel-motora treba da bude uključna parkirna kočica, poluga priključog vratila (PV) treba da bude u položaju „Isključeno“, poluga promene stepena prenosa u položaju „Neutral“.
Ne pokrećite dizel-motor i ne koristite poluge upravljanja, ako se ne nalaze na radnom mestu rukovaoca. - Pre nego što pokrenete traktor sa mesta, upozorite signalom ljude koji se nalaze oko njega i one koji rade na priključim mašinama.
- Ne napuštajte traktor dok se on kreće.
- Pre izlaska iz kabine zaustavite dizel-motor i PV i uključte parkirnu kočicu.
- Ne zaustavljajte traktor na padinama. Ako ga treba zaustaviti, uključite prvi stepen prenosa i zakočite ga parkirnom kočicom.
- Ne radite na traktoru u zatvorenoj prostoriji bez neophodne ventilacije. Izduvni gasovi mogu biti uzrok smrti.
- Ako su dizel-motor ili sistem za upravljanje zatajili, odmah zaustavite traktor, jer se njime teško upravlja.
- Priključite druge mašine tek kada se hidraulična kuka, vučni uređaj ili poprečna poteznica nalaze u donjem položaju. Koristite klin, koji mora biti osiguran.
- Ne radite ispod podignutih pogonskih mašina. Pri dugotrajnom stajanju traktora ne ostavljajte priključu mašinu u podignutom polozaju.
- Ako se prednji deo traktora podiže od zemlje prilikom priključvanja teških mašina i oruđa u tri tačke, montirajte prednje tegove ili tegove na prednje točove.
- Pre podizanja ili spuštanja nošenog oruđa, kao i pri zaokretanju traktora, prethodno se uverite da ne postoji opasnost da će te nekoga zakačiti ili naići na neku prepreku.
- Kardansko vratilo, koje prenosi rotaciono kretanje od priključog vratila traktora na radne organe mašine ili oruđa treba da bude zaštićeno.
- Budite oprezni prilikom posluživanja akumulatora, jer ako elektrolit dospe na kožu, izaziva opekotine.
- Uverite se da su pravilno namešteni svi pomoćni uređaji ili dopunske opreme i da su oni namenjeni za korišćenje sa traktorom, podseća savetodavac PSSS Lazić.