Претрага
Претрага

Priprema atomizera važna za kvalitetnu zaštitu – Pregled u 5 koraka

Probu atomizera izvršiti običnom vodom. U atomizer se sipa voda, 10-20 % njegove zapremine i onda pusti u rad. Da li ćemo zaštitu biljaka izvesti...

Galenika

Probu atomizera izvršiti običnom vodom. U atomizer se sipa voda, 10-20 % njegove zapremine i onda pusti u rad.

Da li ćemo zaštitu biljaka izvesti uspešno zavisi i od toga u kakvom je stanju atomizer koji koristimo. O pregledu atomizera, creva, dizni, filtera, na koji način izvršiti probu atomizera saznajemo od Željka Lazića dipl. inženjera PSSS.

dizne 300x199 1

Tehničke pripreme atomizera za zaštitu voća

Pre početka sezone  voćari bi trebali detaljno da pregledaju svoje atomizere i pripreme ih za rad. Pregled treba da obave prvo vizuelno, a zatim i detaljan pregled sklopova atomizera.
  • Prvo treba pregledati creva atomizera i utvrditi da li je došlo do fizičkih oštećenja ili odvajanja na spoljnim mestima.
  • Pregledati dizne (proveriti da nema fizičkih oštećenja i eventualno začepljenih dizni).
  • Proveriti pritisak guma kod vučenih atomizera.
  • Pregledati i podmazati ležajeve na atomizerima.
  • Pregledati filtere i ukloniti eventualne nečistoće koje su se nakupile.

Pregledati pumpu

  1. Pregledati pumpu atomizera
  2. Promeniti ulje u pumpi atomizera
  3. Pregledati da li je pumpa dobro pričvršćena za nosače
  4. Pregledati ispravnost sita

Na koji način izvršiti probu atomizera?

Probu atomizera izvršiti običnom vodom.

U atomizer se sipa voda, 10-20 % njegove zapremine i onda pusti u rad. Potom aktivirati atomizer i utvrditi da li je pritisak na manometru odgovarajući i da li je kazaljka na manometru mirna. Vizuelnim pregledom utvrditi da li rade mešači, proveriti ispravnost regulatora pritiska i protok dizni.

Važno je pregledati protok dizni. Najbolje bi bilo da voćari dizne koriste maksimalno dve godine, jer se one vremenom troše. Svejedno da li su nove ili stare korisno bi bilo testirati protok. Najbolje bi bilo da to odrade stručne  osobe.

Nakon pregleda trebalo bi izvršiti raspored dizni  kako bi pokrovnost bila optimalna.

Šta ako manometar ne pokazuje odgovarajući pritisak?

U slučaju da niste u mogućnosti da postignete odgovarajući pritisak na manometru to može biti posledica nekoliko uzroka:

  • Ventili – proverite da li su svi ventili otvoreni
  • Zaprljani filteri (često se dešava ako voćari nisu detaljno očistili filtere prošle jeseni, ili ukoliko je cisterna metalna, da se korozija nakupi u filterima i crevima)
  • Oštećeno crevo ili otpušteni spojevi creva
  • Kvar unutar pumpe (najčešće oštećene membrane)

Najbolje bi bilo rastaviti pumpu atomizera i pregledati da li ima nekih oštećenja na unutrašnjim delovima pumpe. Korisno bi bilo zameniti oštećene membrane pumpe. Znamo da ukoliko se membrane oštete u toku rada, pumpa prestaje da radi, a to vas može skupo koštati u slučaju kada se mora obaviti hitan tretman. Svakim odgađanjem tretmana postoji opasnost  od pojave simptoma bolesti na plodovima.

Preporučujemo: Otklonimo greške pri primeni pesticida – 9 važnih napomena

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno