U Prekomurju, na tromeđi Slovenije, Mađarske i Hrvatske, u mestu Dobrovnik u stakleniku na površini od skoro četiri hektara organizovana je proizvodnja orhideja. Tropske biljke u Sloveniji?
Da je to moguće potvrdili su agronomi Roman Ferenčak i Tomaž Jevšnik. Oni su osnovali „Ocean orchids“. Ostvarili su svoju viziju iz studentskih dana i iskoristili prirodno bogatstvo Panonske nizije. Danas je proizvodnja orhideja moguća zahvaljujući ekološkom grejanju staklenika. Koriste geotermalnu vodu, koju crpe sa dubine od 1500 metara, kao i plin iz biomase. Dakle, nema potrošnje fosilnih goriva i zagađivanja atmosfere.
U „Ocean orhids“ je organizovana proizvodnja 300 različitih orhideja koje se razlikuju po boji, veličini cveta i visini cvetnog stabla. Kako nam je potvrdio tehnolog u proizvodnji, Marko Viher, posebno su ponosni na orhideju roda Phalaenopsis čije je stablo povijeno.
Divan cvet zanosne orhideje
Proizvodnja je u potpunosti kompjuterizovana i u stakleniku u Dobrovniku se odvija godinu dana kroz tri faze. Klon orhideje se sadi u providne saksije u supstratu koji se sastoji od kore sredozemnog bora i kokosovog oraha. Saksije su providne kako bi i koren bio zelen, što obezbeđuje dodatnu hranu za biljku.
Prva faza prozvodnje traje pola godine na temperaturi od 28 stepeni Celzijusa uz regulaciju vlage vazduha. U drugoj fazi se indukuje pojava cvetova tako što se oponašaju uslovi monsunske klime i temperatura snizi na 18 stepeni Celzijusa. Nakon šest nedelja počinje treća faza kada se temperatura vazduha ponovo povisi, pa posle deset nedelja, sada dvogodišnje biljke, su spremne za prodaju.
Marko Viher tehnolog u proizvodnji orhideja
Mlade, tek posađene biljke
Ovo jeste „okean orhideja“ jer svake sedmice bude zasađeno 40 hiljada sadnica. U toku godine, kako je rekao Viher, iz staklenika bude isporučeno gotovo dva miliona orhideja. Prelepe orhideje ukrašavaju domove u Sloveniji, zemljama u okruženju, ali i u Nemačkoj, Španiji i Rusiji.
Okean orhideja
Osim u orhidejama posetioci rasadnika mogu uživati i u vrtu, ali tropskom. Na lepo uređenom prostoru posađene su biljke tropskog i suptropskog pojasa. U svojevrsnoj džungli je oko 400 biljnih vrsta. Mnoge od njih viđamo samo kao minijaturno saksijsko bilje. U ovom vrtu su to džinovi.
Džungla
Džinovska paprat