Virus žute kržljavosti ječma

mlad usev strnih zita

Ova viroza se javlja lokalno, mestimično sa većim štetama na ozimom ječmu. Simptomi se sreću u jesen ili u proleće, a ispoljavaju se u vidu hloroze ivica i vrhova biljaka.

mlad usev strnih zita

Slični simptimi nastaju i kao posledica nedostatka azota, zabarivanja zemljišta, niskih temperatura i suše. Obolele biljke zaostaju u porastu, imaju pojačano bokorenje, uzano i uspravno lišće. Ranije i jače zaražene biljke mestimično uginjavaju.

Kod kasnijih zaraza javlja se hloroza lista zastavičara – žut kod ječma, žut ili bronzast kod pšenice, violetnocrven kod ovsa.

Virus se održava u samoniklim biljkama žita, na kukuruzu i na raznim travama. Prenosi se isključivo lisnim vašima. Duga i topla jesen pogoduje umnožavanju i širenju biljnih vaši, a time i ove viroze. Na rano zasejanim usevim nastaju najjače zaraze.

Uništavanje samoniklih biljaka, izbegavanje suviše rane setve, optimalna gustina useva, su mere kojima možemo smanjiti intezitet bolesti, kao i suzbijanjem lisnih vaši insekticidima kada je naseljeno 5-10% biljaka. 
   
Autor: Slobodan Gošić, dipl. inž.

psss.rs

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Slične vesti

Budite u toku

Želite da Vas obaveštavamo o najnovijim vestima jednom nedeljno?

Poljoprivredne kategorije

Najnovije vesti iz poljoprivrede