Investicioni projekat je dokument koji do detalja opisuje proces ulaganja u stvaranju nekog novog objekta ili osnovnog sredstva, način njegovog funkcionisanja i ekonomske efekte njegovog uspostavljanja.
Voćarstvo je jedna od najproduktivnijih poljoprivrednih grana. Zahvaljujući velikom broju voćnih vrsta omogućeno je korišćenje brojnih lokacija i područja sa veoma različitim zemljišnim i klimatskim uslovima za voćarsku proizvodnju, pa i zemljišta slabijih fizičkih, hemijskih i drugih osobina, kao i zemljišta sa većim nagibom.
Svaka proizvodnja, u voćarstvu i vinogradarstvu može se organizovati na više načina, od kojih svaki predstavlja jedan oblik organizacije proizvodnje. Zbog toga veoma bitan i trebalo bi da bude neizostavan činilac u planiranju voćarske proizvodnje je izrada Investicionog prjekta za podizanje voćnjaka.
Investicioni projekat u voćarstvu
Investicioni projekat je dokument koji do detalja opisuje proces ulaganja u stvaranju nekog novog objekta ili osnovnog sredstva, način njegovog funkcionisanja i ekonomske efekte njegovog uspostavljanja.
Šta sadrži jedan investicioni projekat
Pored uvodnog dela koji sadrži stanje proizvodnje te vrste u svetu i kod nas sa malim osvrtom na njenu perspektivu svaki projekat u voćarstvu i vinogradarstvu počinje od:
- Agroekoloških uslova koji obuhvataju: lokaciju, veličinu zasada, klimatske karakteristike lokaliteta, pedološke karakteristike zemljišta i saobraćajne uslove – putna mreža;
- Ekonomskih uslova koji obuhvataju: podatke o investitoru, radnu snagu, potrebnu mehanizaciju, stručni nadzor nad odvijanjem investicije;
- Tehnologija podizanja zasada koji obuhvata: priprema zemljišta i agromelioracije, izbor sorti I podloga, izbor sadnica, rastojanje sadnje, sistem uzgoja, sadnja, nega zasada posle sadnje – I vegetacija, nega zasada u II vegetaciji, nega zasada u III vegetaciji (za vrste koje imaju taj zahtev),
- Primenjena tehnologija u punoj eksploataciji koja obuhvata: ishranu, rezidbu, (zimsku i letnju), vezivanje (kod vrsta koje to imaju), navodnjavanje, održavanje zemljišta, zaštita od bolesti i štetočina, proređivanje (kod pojedinih vrsta, berbu, transport, čuvanje plodova (po potrebi),negu posle berbe.
Na kraju se daje ekonomski efekat eksploatacije zasada na godišnjem nivou. - Predračun troškova investicije obuhvata:
- Predračun troškova pripreme zemljišta i agromelioracija,
- Predračun troškova sadnje,
- Predračun troškova nege posle sadnje ( I vegetacija),
- Predračun troškova nege u II vegetaciji,
- Predračun troškova nege u III vegetaciji,
- Ukupni troškovi ulaganja u zasad (po 1 ha),
- Predračun troškova obezbeđenja izvorišta vode i sistema za navodnjavanje,
- Potrebna mehanizacija,
- Ograđivanje zasada,
- Zaštitne mreže od grada, sunca, kiše i sl,
- Predračun troškova nege u punoj eksploataciji.
- Rekapitulacija troškova – Ekonomski efekat cele investicije.
Investicioni projekat je osnova za izradu biznis plana.
Pročitaj još:
- U Slovačkoj direktne subvencije od 0,23 evra za svaki kilogram gajenog grožđa
- Priprema rakije za tržište - Punjenje, zatvaranje, etiketiranje boca i marketing
- Zaštita voćnjaka nakon grada u cilju sprečavanja infekcije rana
- Proređivanje plodova kajsije, na kiticama se ostavljaju 2-3 ploda
- Zelena rezidba u voćnjaku kada mladari dostignu 10-15 cm
Savremeno organizovana proizvodnja u poljoprivredi sve više poprima industrijski karakter. Specijalizacijom proizvodnje organizacija postaje sve složenija, pa i kreativne sposobnosti organizatora proizvodnje dolaze sve više do izražaja. Ukoliko organizator procesa proizvodnje primenjuje naučne metode rada, savremena naučna dostignuća i praktična iskustva u organizaciji, utoliko je proizvodnja uspešnija.
Pravilno usmeravanje proizvodnje u određenom pravcu i racionalna organizacija rada na navedenim osnovama sigurna su pretposlavka za postizanje zadovoljavajućeg uspeha proizvodnje. Zbog toga se mora obezbediti racionalno korišćenje radnog vremena, radne snage, opreme, reprodukcionog materijala i finansijskih sredstava.
Proizvodnju je potrebno organizovati na taj način, da se omogući potpuno usklađivanje svih proizvodnih procesa, posebno onih, kod kojih se ispoljava visok stepen uslovljenosti, kada je reč o vremenu izvođenja pojedinih radnih operacija, potrebnoj radnoj snazi, opremi, finansijskim sredstvima itd. Često puta i najmanja neusklađenost u tom pogledu može nepovoljno da se odrazi na finansijski rezultat.
Pokazatelji uspeha poslovanja podložni su čestim promenama, pa se i organizacija proizvodnje mora usklađivati, odnosno menjati, kako bi se i u promenjenim uslovima postigao visok stepen ekonomičnosti, rentabilnosti i produktivnosti rada. Organizacija proizvodnje treba da se posmatra kao dinamičan proces u kojem se primenom određenih postupaka racionalizacije rada obavlja neprekidno usavršavanje proizvodnje u konkretnim uslovima.
Malom izmenom samo jednog činioca proizvodnje, moraju se sagledati posledice takve izmene na rezultate proizvodnje i način organizacije proizvodnje prilagoditi nastalim izmenama. Sve ove faktore treba da uskladi i na najbolji način ukonponuje Investicioni projekat za podizanje savremenog zasada voća.
Autor: Radmila Koprivica, master voćarstva i vinogradarstva