XIV Državni pčelarski sajam sa međunarodnim učešćem u organizaciji SPOS-a održaće se u hali 2 Beogradskog sajma 11. i 12. februara 2023.
Kao i prethodnih godina i ovaj pčelarski sajam biće mesto na kom će pčelari predstaviti svoje proizvode, a potrošači uživati u širokom spektru zdravih namirnica. Organizovana su i stručna predavanja kao i predstavljanje inovacija.
Ulaz za građane potrošače pčelinjih proizvoda je i dalje besplatan, kao i ulaz za članove SPOS-a. Podsećanje da pčelari ne zaborave svoje identifikacione kartice jer ona obezbeđuje besplatan ulaz na pčelarski sajam. Ulaz za pčelare koji nisu u SPOS-u je 450 dinara za jedan ulazak.
Pčelarski sajam – PROGRAM
Otvaranje sajma je u subotu, 11. februara u 10 časova. Sajam će otvoriti ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković. Stručna predavanja počeće u 10.30.
Predavač: Dr sc. vet. med. HORHE RIVERA GOMIS (Jorge Rivera Gomis), Naučni saradnik pri Škotskom ruralnom koledžu (SRUC), Inverness – Edinburg
Horhe Rivera Gomis diplomirao je veterinarsku medicinu na Univerzitetu Mursija u Španiji. Nakon diplomiranja, proveo je nekoliko godina radeći kao istraživač u laboratoriji za pčelarstvo u Rimu pri Institutu za eksperimentalna istraživanja u oblasti sprečavanja bolesti životinja regija Lacio i Toskana (IZSLT/Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Regioni Lazio e Toscana), gde je stekao ekspertizu iz oblasti zdravlja pčela, sarađivao u međunarodnim istraživačkim projektima i naučnim mrežama. Na Univerzitetu Mursija je doktorirao veterinarske nauke i predavao bolesti pčela i pčelarstvo. Trenutno radi u obaveštajnoj jedinici za veterinarski nadzor na Škotskom ruralnom koledžu, na razvoju sistema nadzora zdravlja životinja sa primenom u pčelarstvu. Specijalizant je Evropskog koledža za veterinarsko javno zdravlje (ECVPH).
Prvo predavanje biće na temu „Integrisano suzbijanje varoe i protokoli lečenja“, a drugo na temu „Obaveštajna jedinica za veterinarski nadzor u pčelarstvu“.
Pročitaj još:
- Alijev metod izvođenja matica
- Sa preko 200 košnica pčelari 413 pčelara članova SPOS-a
- Pčelari SPOS-a koji nisu dobili subvencije da se jave do 26.12.2022.
- Inspekcija utvrdila: Neosnovani zahtevi za subvencije u pčelarstvu u 63 slučaja
- Nozemoza, bolest odraslih pčela (Nosema apis i Nosema ceranae) - simptomi
Dan za predstavljanje inovacija je nedelja, 12. februar 2023. godine
Takmičarski deo predstavljanja svih inovacija je od 11 do 12.30 časova. Glavni kriterijumi za ocenjivanje inovacija biće jednostavnost primene u praksi i unapređenje ekonomičnosti pčelarenja inovacijom.
Sve prijave slati na mejl predsednika Komisije za ocenjivanje inovacija, Dejana Miloševića iz Požarevca (pcelar.milosevic@gmail.com), ili poštom na njegovu adresu: selo Drmno, 12208 Kostolac, najkasnije do 31. decembra 2022. godine. Kontakt telefon: 063/221–501. Prijava inovacije treba da sadrži kratak tehnički opis, fotografije ili video snimak. Sve inovacije doneti na sajam najkasnije u nedelju 12. februara 2023. godine do 9 sati.
Inovacije koje se prijavljuju za takmičarski deo, mogu se izlagati na Sajmu bez nadoknade (isključivo bez prodaje), ali sa prethodnom prijavom na mejl spos.rs@gmail.com, radi određivanja mesta izlaganja (inovatori sami obezbeđuju štand ne veći od jednog kvadratnog metra, ili izlažu bez štanda na istoj površini). Svi izlagači se brinu o svojim eksponatima od otvaranja do zatvaranja sajma
Proglašenje najboljih inovacija i dodela pehara SPOS-a pobednicima takmičenja za prva tri mesta je od 13 časova. Najbolji inovator dobija i besplatni štand na Pčelarskom sajmu u Celju u Sloveniji 2023. godine.